Црква „Св. Никола“ - Брана Козјак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква Свети Никола на брана Козјак.jpg

Поглед на црквата „Св. Никола“ на самото езеро Козјак

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Јужноскопско
Местоположба

Координати 41°52′39″N 21°11′41″E / 41.87750° СГШ; 21.19472° ИГД / 41.87750; 21.19472Координати: 41°52′39″N 21°11′41″E / 41.87750° СГШ; 21.19472° ИГД / 41.87750; 21.19472
Место Луковица
Општина Желино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Архитектонски опис

Свети Никола — македонска православна црква, сместена во непосредна близина на браната Козјак, на истоименото езеро.

Се наоѓа близу преливната шахта на езерото Козјак, а близу неа завршува асфалтниот пат кој води до самата брана, продолжение на регионалниот пат.

Црквата официјално е сместена во катастарскиот атар на тетовското село Луковица, но е изградена со поречки мајстори и веројатно претставува црква на некое од поречките села.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]