Црква „Св. Никола“ - Беличица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Црква „Св. Никола“ во Беличица.jpg

Поглед на црквата „Св. Никола“ во селото Беличица

македонска православна црква
Епархија Тетовско-гостиварска
Архијерејско намесништво Гостиварско
Парохија Мавровска
Местоположба
Место Беличица
Општина Маврово и Ростуше
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1885
Завршено 1885
Архитектонски опис

Свети Никола“ — главна селска црква во мавровското село Беличица.[1]

Црквата се наоѓа во долниот дел на селото, под првите куќи на Долно Маало, скоро непрегледна од остатокот на селото и скриена во шумскиот дел. Околу целата црква и нејзиниот двор се протега бедем. Се одликува со особено богат фрескоживопис и бројни икони.

Историја[уреди | уреди извор]

Две од престолните икони — Пресвета Богородица со Исус Христос и Свети Никола — се дело на истакнатиот крушевски зограф Николај Михајлов.

Грабежи[уреди | уреди извор]

Храмот се нашол под удар на масовните грабежи во црквите долж цела Западна Македонија. Во август 2012 година во црквата бил извршен грабеж, каде што биле украдени пари и 4 икони.[2] Во 2013 година повторно се украдени 20 икони и пари.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Украдени икони и пари од црква во Беличица“. Нет Пресс. Посетено на 3 август 2012.
  3. „Ограбена црквата во гостиварското село Беличица“. А1он. Скопје: А1он. 31 јули 2013. Посетено на 1 декември 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°41′36″N 20°41′29″E / 41.69333° СГШ; 20.69139° ИГД / 41.69333; 20.69139