Црква „Св. Никола“ - Јаворец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Викиекспедиција во Копачка 277.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Втора кичевска
Местоположба
Координати 41°31′11.66″N 20°52′44.72″E / 41.5199056° СГШ; 20.8790889° ИГД / 41.5199056; 20.8790889Координати: 41°31′11.66″N 20°52′44.72″E / 41.5199056° СГШ; 20.8790889° ИГД / 41.5199056; 20.8790889
Населено место Јаворец
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба почеток на XX век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — главна селска црква во селото Јаворец.[1]

Црквата се наоѓа во средишниот дел на селото Јаворец.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во почетокот на XX век на место на стара црква. Иконостасот бил изработен неколку години подоцна, а иконите на него се дело на Теодосиј Колоски од селото Лазарополе.[2][3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. конс. 2019-01-21. 
  3. „LAZAROPOLE MACEDONIA: ЗОГРАФИ И РЕЗБАРИ ОД ЛАЗАРОПОЛЕ“. LAZAROPOLE MACEDONIA. конс. 2019-01-21. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]