Црква „Св. Никола“ - Јабланица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Никола
Поглед на црквата „Св. Никола“ во селото Јабланица.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Ложанска
Местоположба
Координати 41°18′46.6″N 20°34′48.4″E / 41.312944° СГШ; 20.580111° ИГД / 41.312944; 20.580111Координати: 41°18′46.6″N 20°34′48.4″E / 41.312944° СГШ; 20.580111° ИГД / 41.312944; 20.580111
Населено место Јабланица
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Никола
Изградба 1996
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — нова црква во селото Јабланица.[1]

Црквата претставува мала градба и е изградена во поново време.[2]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на најмаркантната точка во маалото Топлец на еден рид затскриен зад столетните дабови дрва.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната од камен во 1996 година.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Тоа е мала скромна црквичка изградена од камен.[2]

Слава[уреди | уреди извор]

Храмовата слава е на 2 јуни (летен Св. Никола), а се посетува и на третиот ден на Духови (Духовден), Св.мч. Сава Страилат (вториот ден на Ѓурѓовден) и Водици.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Цркви“. Мојата Јабланица. конс. 12 ноември 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]