Црква „Св. Недела“ - Туралево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Црква „Св. Недела“ - Туларево.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Парохија Кратовска
Местоположба

Карта

Координати 42°04′39″N 22°07′22″E / 42.07750° СГШ; 22.12278° ИГД / 42.07750; 22.12278Координати: 42°04′39″N 22°07′22″E / 42.07750° СГШ; 22.12278° ИГД / 42.07750; 22.12278
Место Туралево
Општина Кратово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Архитектонски опис

Света Недела — селска црква во селото Туралево, во Општина Кратово.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа веднаш до регионалниот пат 2247, на врв на рид при излезот на селото.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 46. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]