Црква „Св. Недела“ - Малкоец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Викиекспедиција во Копачка 224.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Втора кичевска
Местоположба
Координати 41°27′32.95″N 20°49′44.09″E / 41.4591528° N; 20.8289139° E / 41.4591528; 20.8289139Координати: 41°27′32.95″N 20°49′44.09″E / 41.4591528° N; 20.8289139° E / 41.4591528; 20.8289139
Населено место Малкоец
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба 1996
Осветување 2004
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Недела — главна селска црква во селото Малкоец.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во средишниот дел на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била започната да се гради во 1996 година, а била осветена во 2004 година од страна на митрополитот г. Тимотеј. Ѕидарските работи се дело на Војо Миладиноски од Кичево, додека фрескоживописот во црквата е насликан од Драган Ристески од Охрид.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2019-02-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]