Црква „Св. Недела“ - Калуѓерец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Црква „Св. Недела“ - Калуѓерец.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°39′50.5″N 21°13′31.61″E / 41.664028° N; 21.2254472° E / 41.664028; 21.2254472Координати: 41°39′50.5″N 21°13′31.61″E / 41.664028° N; 21.2254472° E / 41.664028; 21.2254472
Населено место Калуѓерец
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Никола — помала селска црква во поречкото село Калуѓерец.[1]

Црквата е сместена покрај регионалниот пат кој води до поранешното општинско средиште Самоков.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Катастарски влегува во атарот на селото Могилец.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]