Црква „Св. Недела“ - Жужелци

Координати: 40°24′14″N 21°10′37″E / 40.40389° СГШ; 21.17694° ИГД / 40.40389; 21.17694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Недела
Αγίας Κυριακής
Поглед на црквата
Карта
40°24′14″N 21°10′37″E / 40.40389° СГШ; 21.17694° ИГД / 40.40389; 21.17694
МестоЖужелци, Костурско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Стилпреродебенички
Завршена1853
Управа
Архијерејско намесништвоГосненско
ЕпархијаКостурска

Света Недела (грчки: Αγίας Κυριακής) — преродебеничка црква во селото Жужелци, Костурско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Фреските на западниот ѕид на црквата.

Црквата е гробишен храм сместен јужно од сретселото. Изградена е во 1853 г. врз темелите на постар храм, од кој се зачувани три икони, меѓу кои таа на Света Недела е од 1776 г.[2] Внатре има вредни фрески.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Αρχιερατική Περιφέρεια Λαχανόκηπων“. Ιερά Μητρόπολη Καστορίας. Посетено на 23 јуни 2017.
  2. Τσαμίσης, Παντελής (1949). Η Καστοριά και τα μνημεία της (грчки). Αθήνα: Ι. Λ. Αλευρόπουλος. стр. 162. Занемарен непознатиот параметар |lang-hide= (help)
  3. „Σπήλαια“. Σπήλαια Καστοριάς: Πολιτιστικός σύλλογος Σπηλαιωτών. Архивирано од изворникот на 2016-09-18. Посетено на 23 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]