Црква „Св. Недела“ - Другово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Викиекспедиција во Копачка 335.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Втора кичевска
Местоположба
Координати 41°29′03.74″N 20°55′23.78″E / 41.4843722° N; 20.9232722° E / 41.4843722; 20.9232722Координати: 41°29′03.74″N 20°55′23.78″E / 41.4843722° N; 20.9232722° E / 41.4843722; 20.9232722
Населено место Другово
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба 1996
Осветување 9 ноември 1996
Зограф Бошко Попоски и Владо Димоски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Недела — главна селска црква во селото Другово.[1]

Црквата се наоѓа во средишниот дел на селото и околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била осветена на 9 ноември 1996 година од страна на митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј. Фрескоживописот е дело на Бошко Попоски и Владо Димоски од Кичево. Иконостасот го изработил резбарот Сокол од Скопје, а иконостасните икони ги иконописал академскиот сликар Мирослав Крстески.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија“. web.archive.org. 2014-03-04. Посетено на 2019-01-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]