Црква „Св. Недела“ - Дебар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Недела

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Карта

Координати 41°31′59″N 20°31′33″E / 41.53306° СГШ; 20.52583° ИГД / 41.53306; 20.52583Координати: 41°31′59″N 20°31′33″E / 41.53306° СГШ; 20.52583° ИГД / 41.53306; 20.52583
Место Дебар
Општина Дебар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба XX век
Архитектонски опис

Света Недела — помала црква во градот Дебар, Македонија.[1]

Црквата е во руинирана состојба, пред уривање, а внатрешноста е целосно уништена.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа надвор од градот Дебар во насока на историското село Пијанец.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во текот на XX век.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Храмот претставува издолжена еднокорабна градба, со полукружна апсида од источната страна и влез од западната страна. Покриен е со стари керамиди.[3]

Во внатрешноста нема фрески, а останата е само конструкцијата од дрвениот иконостас, на кој нема ниту една икона. Таванот од црквата е пред уривање, како и воопшто целата градба.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 35.
  2. „archive.ph“. archive.ph. Архивирано од изворникот на 2012-07-29. Посетено на 2022-12-10.
  3. Дебарско-кичевска епархија: 1967-2017 (македонски јазик). Охрид: Дебарско-кичевска епархија. 2017. стр. 573. ISBN 978-608-4657-34-7.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]