Црква „Св. Недела“ - Вапила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Црква „Св. Недела“ - Вапила.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Коселска
Местоположба
Координати 41°11′33.6″N 20°49′51.6″E / 41.192667° СГШ; 20.831000° ИГД / 41.192667; 20.831000Координати: 41°11′33.6″N 20°49′51.6″E / 41.192667° СГШ; 20.831000° ИГД / 41.192667; 20.831000
Населено место Вапила
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба 1945
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Недела — главна селска црква во охридското село Вапила.[1]

Црквата се наоѓа на сретсело, а околу нејзе се сместени селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1945 година.[2]

Во текот на 2005 година била извршена обнова на покривот.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата била фрескоживописана од зографот Доне Доневски од селото Гари.

Во 2005 година била дофрескоживописана од уметникот Драган Ристески од градот Охрид.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 47. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован Ф. (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. Београд: Српска академија наука и уметности. ISBN 8670251582. OCLC 27418468.
  3. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-11-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]