Црква „Св. Недела“ - Браилово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Црква „Св. Недела“ - Браилово 3.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Долненско-секиречка
Местоположба
Координати 41°28′19.8″N 21°27′36.6″E / 41.472167° СГШ; 21.460167° ИГД / 41.472167; 21.460167Координати: 41°28′19.8″N 21°27′36.6″E / 41.472167° СГШ; 21.460167° ИГД / 41.472167; 21.460167
Населено место Браилово
Општина Долнени
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Завршено XVII-XVIII век
Живопис XVII-XVIII век
Архитектонски опис

Света Недела – главна селска црква во селото Браилово.[1] Сместена е во јужниот дел од селото, поточно во Долно Маало.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната страна. Црквата има влез на јужната страна. Од западната страна е доградена припрата до која води влез сместен исто така на јужната страна.

Во дворот на црквата се сместени камбанаријата, споменик на НОБ и селските гробишта. Камбанаријата претставува примитивна дрвена конструкција со квадратна основа којашто е покриена со лимен кров.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 18. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]