Црква „Св. Недела“ - Јабланица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Недела
Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Ложанска
Местоположба
Населено место Јабланица, Струшко
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Недела
Изградба 1997
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Неделамакедонски православен христијански храмво струшкото село Јабланица.[1]

Црквата се наоѓа високо над селото по патот што води кон манастирската црква „Св. Илија“. Изградена е во 1997 година. Храмовата слава е на 20 јули, празникот посветен на светицата Света Недела, а се посетува и на третиот ден на Духовден. Недалеку од црквичката помеѓу столетните дабови стебла се наоѓа извор со света вода.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.