Црква „Св. Наум Охридски“ - Болно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Наум Охридски
Црква „Св. Наум Охридски“ - Болно (01).jpg
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Трета ресенска
Местоположба

Координати 41°05′22.8″N 20°59′17.5″E / 41.089667° СГШ; 20.988194° ИГД / 41.089667; 20.988194Координати: 41°05′22.8″N 20°59′17.5″E / 41.089667° СГШ; 20.988194° ИГД / 41.089667; 20.988194
Место Болно
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Наум Охридски
Завршено 1965
Архитектонски опис

Црква „Св. Наум Охридски“ - манастирска црква во селото Болно, Општина Ресен. Таа била изградена во 1965 година.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Катин, Славе. „Во печалбарскиот крај од Болно до Стипона“. Македонско сонце. Архивирано од изворникот на 12 мај 2019. Посетено на 5 август 2022.