Црква „Св. Михаил“ (Хамбург)

Координати: 53°32′54″N 9°58′44″E / 53.548333° СГШ; 9.978889° ИГД / 53.548333; 9.978889
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква Свети Михаил
Hauptkirche St. Michaelis
Michel
Свети Михаил гледан од пристаништето во Хамбург
Основни податоци
МестоНојштат, Хамбург, Германија
Координати53°32′54″N 9°58′44″E / 53.548333° СГШ; 9.978889° ИГД / 53.548333; 9.978889
ПрипадностЕвангелистичка црква во Германија
Духовно-организациски статусКатедрала
Архитектонски опис
Архитектонски стилбарок
Завршен1669
Особености
Висина (најг.)132 м
Победата на Свети Михаил над Ѓаволот, скулптура над главниот влез

Свети Михаил, често наречена Михел (германски: Michel) — една од петте главни протестантски цркви (Hauptkirchen) во Хамбург и најпозната црква во градот. Свети Михаил е знаменитост на градот. Посветена е на Архангел Михаил. Големата бронзена скулптура, стои над порталот на црквата, прикажувајќи го архангелот како го победува ѓаволот.

132-метарското висока барокна купола потполно покриена со бакар е истакната одлика на панорамата на Хамбург и отсекогаш била за бродовите кои пловат по реката Елба.

Историја[уреди | уреди извор]

Сегешната зграда на црквата е трета на ова место. Првата била изградена од 1647 до 1669. Станала црква на новиот град (Neustadt), кога била изградена во 1625 во рамките на новите градски ѕидини и постојано растела оттогаш. Во 1687, Мишел станал петта главна црква (Hauptkirche) и новиот град (Neustadt) станал парохија. Таа црква била уништена на 10 март 1750 од удар на молња. Првичната црква била повторно создадена и изградена во 9 различни градови низ светот.

Во 1786, новата градба го следела дизајнот на Јохан Леонхард Преи и Ернст Георг Зонин била завршена. Ова е црквата, која ја знаеме и денес. Била обновена двапати во 20-от век: по опожарувањето во 1906, во текот на градежни работи и по бомбардирањата во 1944 и 1945. Од 1983, обновата тече: прво куполата, а потоа и покривот.

Нудејќи 2.500 места, Мишел е најголемата црква во Хамбург. Куполата, која нуди одличен поглед над градот и пристаништето, може да се искачува, но исто така има и лифт.

Лутерански бискупи[уреди | уреди извор]

Црквата е седиште на еден од трите бискупа на Северноелпската евангелистичко-лутеранска црква.

  • Хамбуршки округ (седиште Црква Свети Михаил, Хамбург; од 2008, Хамбург-Либек)
    • 1977 - 1983: Ханс-Ото Велбер
    • 1983 - 1992: Петер Круше
    • 1992 - 2010: Марија Јепзен[1]
    • 2011 - денес: Кирстен Ферс

Погребани[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. . Deutsche Welle. 2008-06-16 Горски ако се избере http://www.dw-world.de/dw/article/0,2144,3423656,00.html Горски ако се избере Проверете ја вредноста |url= (help). Посетено на 2009-09-29. Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

53°32′54″N 9°58′44″E / 53.54833° СГШ; 9.97889° ИГД / 53.54833; 9.97889