Црква „Св. Мина“ - Коњско

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Мина
Црква „Св. Мина“ - Горно Коњско 2.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Пештанска
Местоположба

Координати 41°3′9.45″N 20°48′45.69″E / 41.0526250° СГШ; 20.8126917° ИГД / 41.0526250; 20.8126917Координати: 41°3′9.45″N 20°48′45.69″E / 41.0526250° СГШ; 20.8126917° ИГД / 41.0526250; 20.8126917
Место Коњско
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Мина
Изградба
1927
Живопис 1928
Зограф Крсто Николов и Рафаил Крстев
Архитектонски опис

Свети Мина (наречена и Свет Маченик Мино) — главна селска црква во охридското село Коњско.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во самото село. Околу црквата се наоѓаат и селските гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата пред 1918 година била целосно распадната.[2]

Црквата била возобновена во 1927 година.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Живописот во црквата е дело на Крсто Николов и неговиот син Рафаил од селото Лазарополе и истиот бил изработен во 1928 година.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 45. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован Ф. (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. Београд: Српска академија наука и уметности. ISBN 8670251582. OCLC 27418468.
  3. 3,0 3,1 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2020-01-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]