Црква „Св. Мина“ - Елшани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Мина
Црква „Св. Мина“ - Елшани 3.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Пештанска
Местоположба
Координати 41°1′47.8″N 20°48′39.7″E / 41.029944° СГШ; 20.811028° ИГД / 41.029944; 20.811028Координати: 41°1′47.8″N 20°48′39.7″E / 41.029944° СГШ; 20.811028° ИГД / 41.029944; 20.811028
Населено место Елшани
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Мина
Изградба 1994
Завршено 2003
Осветување 19 октомври 2003
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Мина (наречена и Свет Маченик Мино) — понова селска црква во охридското село Елшани.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во самото село.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелникот на црквата бил осветен и поставен во 1994 година од страна на надлежниот архијереј митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј. Изградбата завршила во 2003 година, а на 19 октомври 2003 година била и осветена.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред. Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 45. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. конс. 2020-01-06. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]