Прејди на содржината

Црква „Св. Марина“ - Боротино

Координати: 41°17′23.6″N 21°23′42.4″E / 41.289889° СГШ; 21.395111° ИГД / 41.289889; 21.395111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Марина

Црквата со гробиштата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Малокоњарска
Местоположба

Карта

Координати 41°17′23.6″N 21°23′42.4″E / 41.289889° СГШ; 21.395111° ИГД / 41.289889; 21.395111
Место Боротино
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Марина
Завршено 1862
Осветување 1862
Живопис 1862
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен
Стил преродбенички

Света Марина (или Света Марена) — главна селска црква во прилепското село Боротино, Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа на влезот во селото од насока на Обршани. Околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во југозападниот дел на селото.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е подигната во втората половина на XIX век и претходно на нејзино место немало ништо.[3] Била завршена и осветена во 1862 година од митрополитот Венедикт Византиски.[4]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Претставува еднокорабна градба со висок свод и тристрана апсида однадвор.[4]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Целосно е живописана во 1862 година од зографот Станко Цветков од Крушево.[4]

Во припратата на црквата се чува римска мермерна статуа без глава и дел од градите.[5]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Малокоњарска Парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 2022-01-04.
  3. 3,0 3,1 Трифуноски; Јован Ф. (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.
  4. 4,0 4,1 4,2 „Црква „Света Марина", село Боротино“. OLDPRILEP.COM. 2012-02-18. Посетено на 2022-01-04.
  5. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 282. ISBN 9989-649-28-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]