Црква „Св. Кузман и Дамјан“ - Речица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Кузман и Дамјан

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Коселска
Местоположба

Карта

Координати 41°12′47″N 20°56′30″E / 41.21306° СГШ; 20.94167° ИГД / 41.21306; 20.94167Координати: 41°12′47″N 20°56′30″E / 41.21306° СГШ; 20.94167° ИГД / 41.21306; 20.94167
Место Речица
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Кузман и Дамјан
Изградба 2000
Завршено 2004
Осветување 18 октомври 2004
Зограф Драган Ристески
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна

Свети Кузман и Дамјан — понова црква во охридското село Речица.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелникот бил осветен и поставен на 11 ноември 2000 година. Црквата била завршена во 2004 година, а осветена на 18 октомври 2004 година од страна на митрополитот г. Тимотеј.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата поседува фрескоживопис, кој бил изработен од уметникот Драган Ристески од градот Охрид.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 46. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-11-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]