Црква „Св. Кузман и Дамјан“ - Луково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Кузман и Дамјан
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Координати 41°20′57.4″N 20°35′26.4″E / 41.349278° СГШ; 20.590667° ИГД / 41.349278; 20.590667Координати: 41°20′57.4″N 20°35′26.4″E / 41.349278° СГШ; 20.590667° ИГД / 41.349278; 20.590667
Место Луково
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Кузман и Дамјан
Изградба XVII век
Архитектонски опис

Св. Кузман и Дамјан (Свети Врачи) — црква во струшкото село Луково. Му припаѓа на Дебарското архијерејско намесништво во Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е изградена во XVII век во маалото Горно Луково.[1] Во 1894 г. за црквата се изработени икони од раката на тресонечкиот мајстор Аврам Дичов.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Дебарско-реканско архијерејско намесништво“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 26 март 2014. Архивирано на 20 јуни 2013 г.
  2. „Изложба на икони на свети Наум Охридски во иконописот на Дебарско-кичевската епархија од XVIII и XIX век“. Македонска православна црква. 6 октомври 2010. Посетено на 26 март 2014.