Црква „Св. Константин и Елена“ - Томино Село

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Константин и Елена
Црква „Св. Константин и Елена“ - Томино Село.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°37′49.35″N 21°09′04.26″E / 41.6303750° N; 21.1511833° E / 41.6303750; 21.1511833Координати: 41°37′49.35″N 21°09′04.26″E / 41.6303750° N; 21.1511833° E / 41.6303750; 21.1511833
Населено место Томино Село
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Константин и Елена
Изградба 1831
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Константин и Елена — главна селска црква во поречкото село Томино Село.[1] Во минатото била седиште на Томиноселската парохија, која денес не постои.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1831 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. "Манастиречка парохија". Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 12 ноември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]