Прејди на содржината

Црква „Св. Константин и Елена“ - Сопотско

Координати: 41°5′9.1″N 21°3′57.8″E / 41.085861° СГШ; 21.066056° ИГД / 41.085861; 21.066056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Константин и Елена
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Трета ресенска
Местоположба

Карта

Координати 41°5′9.1″N 21°3′57.8″E / 41.085861° СГШ; 21.066056° ИГД / 41.085861; 21.066056
Место Сопотско
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Константин Велики
Света Елена
Архитектонски опис

Св. Константин и Еленацрква кај ресенското село Сопотско. Му припаѓа на Ресенското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е гробишен храм, сместен на источниот крај на селото. Иконите се дело на мијачките мајстори Јосиф и Јаков Мажовски.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуствo. стр. 243.