Црква „Св. Константин и Елена“ - Долна Бела Црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Константин и Елена
Викиекспедиција Преспа 296.jpg

Поглед на црквата со знамето од Кутлеш истакнато пред нејзе

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Трета ресенска
Местоположба
Координати 41°02′15″N 21°01′50″E / 41.03750° СГШ; 21.03056° ИГД / 41.03750; 21.03056Координати: 41°02′15″N 21°01′50″E / 41.03750° СГШ; 21.03056° ИГД / 41.03750; 21.03056
Населено место Долна Бела Црква
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Константин и Елена
Изградба 1888
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Константин и Елена — главна селска црква во селото Долна Бела Црква, Општина Ресен, Македонија.[1]

Се наоѓа во селото (на сретсело). Била изградена во 1888 година, а обновена во 1993 година.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била изградена во 1888 година, како што може да се забележи над јужниот влез во црквата. Била обновена во 1993 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. 2,0 2,1 Јовановски, Владо (2005) (на македонски). Населбите во Преспа. Скопје: Ѓурѓа. стр. 90. ISBN 9789989920554. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f8/%D0%9D%D0%B0%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%B1%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%B2%D0%BE_%D0%9F%D1%80%D0%B5%D1%81%D0%BF%D0%B0.pdf. посет. 13 февруари 2017 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]