Црква „Св. Константин и Елена“ - Дабово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Константин и Елена
Αγίου Κωνσταντίνου και Ελένης
Карта
40°56′31.2″N 22°34′32.2″E / 40.942000° СГШ; 22.575611° ИГД / 40.942000; 22.575611Координати: 40°56′31.2″N 22°34′32.2″E / 40.942000° СГШ; 22.575611° ИГД / 40.942000; 22.575611
МестоДабово, Гуменџиско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архитектонски типтрикорабна базилика
ЗавршенаXIX век
Управа
ЕпархијаГуменџиско-бојмичко-ругуновска

Свети Константин и Елена (грчки: Αγίου Κωνσταντίνου και Ελένης) — црква во селото Дабово, Гуменџиско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Гуменџиско-бојмичко-ругуновската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2][3]

Храмот е изграден во средината на XIX век. Претставува трикорабна базилика со димензии од 15 × 11 м. Изградена е врз остатоците од постар храм, судејќи по зачуваните архитравот и столбови. Од западната и јужната страна има трем. На запад првобитно имало нартекс со галерија, но тие денес не се зачувани. Местото до каде се протегал нартексто се познава по оцелелите подови каменни плочи. Храмот има две мали врати од југ и од запад, со камени довратници. Трите кораба се поделени со колонади од пет столба, од кои петтиот е зад иконостасот и е неоформен. Храмот има една полукружна апсида, а нишите на жртвеникот и иконостасот не излегуваат од источниот ѕид. Во средишниот кораб е зачуван оригинален дрвен таван со квадратна шарка.[1] Во храмот има икони на зографите Ставракис Маргаритис, Атанасиос Маргаритис и Дакос Хаѕистаматис, од погрченото солунско село Кулакија.[4]

Во 1987 г. црквата е прогласена за споменик на културата.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „17. Ιερός ναός Αγίου Κωνσταντίνου και Ελένης Βαλτοτοπίου“. Ανάδειξη των Μεταβυζαντινών Μνημείων στην Μητροπολιτική Περιφέρεια Γουμενίσσης- Αξιουπόλεως - Πολυκάστρου μέ κέντρο τό Δήμο Ευρωπού. Посетено на 23 јуни 2014.[мртва врска]
  2. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ34/24412/504/8-6-1987 - ΦΕΚ 378/Β/27-7-1987“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-05-11. Посетено на 21 октомври 2014.
  3. „Βαλτοτόπι, Ι.Ν. Αγίου Κωνσταντίνου & Ελένης“. Enjoy Kilkis. Архивирано од изворникот на 2021-06-18. Посетено на 14 март 2018.
  4. „Ταξιδεύοντας με τους ζωγράφους“ (PDF). Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού. Εφορεία Αρχαιοτήτων Κιλκίς. Посетено на 23 јуни 2018.