Црква „Св. Климент Охридски“ - Чашка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Климент Охридски
St. Klimet Ohridski in Čaška.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Велешко
Парохија Чашкарска
Местоположба
Населено место Чашка
Општина Чашка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Климент Охридски
Изградба 8 декември 1990
Осветување 13 мај 2001
Зограф Лазар Лекиќ и Драган Ристиќ
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Свети Климент Охридски“ во велешкото село Чашка е нова црква чијшто камен темелник е осветен и поставен на 8 декември 1990 година од тогашниот Митрополит Повардарски г. Михаил. Осветена е на 13 мај 2001 година од тогашниот Митрополит Повардарски, а сега расчинет Јован Вранишковски. Зографисана е од Лазар Лекиќ и Драган Ристиќ[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Чашкарска парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 2010-05-04.

Поврзано[уреди | уреди извор]