Прејди на содржината

Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Суви Лаки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Кирил и Методиј
македонска православна црква
Епархија Струмичка
Архијерејско намесништво Беровско
Местоположба

Карта

Место Суви Лаки
Општина Берово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Кирил и Методиј
Живопис 2012
Зограф Ванчо Чаушовски
Архитектонски опис

Свети Кирил и Методиј претставува македонска православна црква во туристичката населба Суви Лаки, Општина Берово на падините на планината Огражден.[1]

Поради забрзаното урбанизирање на овој предел и формирањето на населбата, се дошло до идеја за градење на црква. Црквата ја зографисал Ванчо Чаушовски во 2012 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Координати: 41°33′48″N, 22°48′44″E