Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Радање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Кирил и Методиј
Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Радање 10.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Карбинска
Местоположба

Карта

Координати 41°46′49″N 22°16′27″E / 41.78028° СГШ; 22.27417° ИГД / 41.78028; 22.27417Координати: 41°46′49″N 22°16′27″E / 41.78028° СГШ; 22.27417° ИГД / 41.78028; 22.27417
Место Радање
Општина Карбинци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Кирил и Методиј
Изградба 1929
Осветување 1929
Архитектонски опис

Свети Кирил и Методиј — главна селска црква во штипското село Радање, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во средишниот дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1929 година и во истата година е осветена. Не е познато од кого била осветена.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата е во бела боја и е покриена со ќерамиди. Од покривот на црквата се издига камбанаријата, којашто исто така е во бела боја и е покриена со ќерамиди.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Карбинска парохија“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Архивирано од изворникот на 2021-02-03. Посетено на 2021-02-05.