Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Преод

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Кирил и Методиј
Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Преод.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Втора светиниколска
Местоположба

Карта

Координати 41°54′10.4″N 21°50′57″E / 41.902889° СГШ; 21.84917° ИГД / 41.902889; 21.84917Координати: 41°54′10.4″N 21°50′57″E / 41.902889° СГШ; 21.84917° ИГД / 41.902889; 21.84917
Место Преод
Општина Свети Николе
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Кирил и Методиј
Завршено 1973
Архитектонски опис

Свети Кирил и Методиј[б 1] — црква во близина на селото Преод.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена на неколку стотина метри јужно од селото, на возвишение коешто ѝ дава доминантна положба во однос на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Непосредно до главниот влез на црквата е испишана 1973 година, што укажува дека веројатно тогаш била изградена.

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа без апсида на источната страна. На западната страна има припрата којашто води во главниот влез, а храмот има и спореден влез на јужната страна пред којшто е доградена мала припрата. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со лимен кров. Во дворот на црквата има помошен објект.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. На патоказната табла на патот во близина на црквата се среќава и како Свети Јован Крстител.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]