Црква „Св. Кирил и Методиј“ - Мојанци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Кирил и Методиј
Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Парохија Грдовска
Местоположба
Координати 41°52′25″N 22°22′59″E / 41.87361° N; 22.38306° E / 41.87361; 22.38306Координати: 41°52′25″N 22°22′59″E / 41.87361° N; 22.38306° E / 41.87361; 22.38306
Населено место Мојанци (Кочанско)
Општина Чешиново-Облешево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Кирил и Методиј
Изградба 2007
Осветување 4 ноември 2007
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Кирил и Методиј — главна селска црква во селото Мојанци. Црквата е сместена во југоисточниот дел од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Изградбата на црквата е започната во 1992 година, а истата била завршена во 2007 година. Црквата е осветена од страна на Митрополитот Брегалнички г. Иларион на 4 ноември 2007 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]