Црква „Св. Илија“ - Шлегово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Шлегово 5.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Парохија Кратовска
Местоположба

Карта

Координати 42°03′43.04″N 22°09′12.62″E / 42.0619556° СГШ; 22.1535056° ИГД / 42.0619556; 22.1535056Координати: 42°03′43.04″N 22°09′12.62″E / 42.0619556° СГШ; 22.1535056° ИГД / 42.0619556; 22.1535056
Место Шлегово
Општина Кратово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис

Свети Илија — манастирска црква на Шлеговскиот манастир во селото Шлегово, во Општина Кратово.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа во близина на регионалниот пат 1205, од каде се двои земјен пат до црквата. Се наоѓа на половина пат помеѓу селата Шлегово и Приковци.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 52. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]