Црква „Св. Илија“ - Сачево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Илија
St. Elijah Church (Sachevo) (3).JPG
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Сачево
Општина Струмица
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Илија
Изградба 1870
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црквата „Св. Илија“ е христијански храм кој се наоѓа во Сачево, Општина Струмица.

Црквата била изградена во 1870 година.