Црква „Св. Илија“ - Самоков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Самоков.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°40′58.22″N 21°08′45.33″E / 41.6828389° N; 21.1459250° E / 41.6828389; 21.1459250Координати: 41°40′58.22″N 21°08′45.33″E / 41.6828389° N; 21.1459250° E / 41.6828389; 21.1459250
Населено место Самоков
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1993
Завршено 1994
Осветување 2 август 1994
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — главна селска црква во поречкото село Самоков.[1][2]

Црквата е сместена во самото средиште на селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелникот на црквата бил поставен на 6 декември 1993 година, а една година подоцна црквата била завршена и осветена на 2 август 1994 година од страна на митрополитот г. Тимотеј Дебарско-кичевски.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 „Цркви во Манастиречката парохија“. Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 17 октомври 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]