Прејди на содржината

Црква „Св. Илија“ - Планиница

Координати: 41°6′31.2″N 22°59′54.0″E / 41.108667° СГШ; 22.998333° ИГД / 41.108667; 22.998333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Илија
Προφήτη Hλία
Карта
41°6′31.2″N 22°59′54.0″E / 41.108667° СГШ; 22.998333° ИГД / 41.108667; 22.998333
МестоПланиница, Кукушко
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Архит. типбазилика
Завршена1854
Управа
Архијерејско намесништвоКрушевско-папратско
ЕпархијаПолјанско-кукушка

Свети Илија (грчки: Προφήτη Hλία) — црква во селото Планиница, Кукушко, Егејска Македонија. Влегува во состав на Полјанско-кукушката епархија на Цариградската патријаршија.

Црквата е изградена во 1854 г. Претставува базилика типична за своето време.[1] Внатре има икони на зографот Ставракис Маргаритис од погрченото солунско село Кулакија.[2]

Поради забележителната архитектура и живописаната и украсена внатрешност, црквата е прогласена за заштитен споменик на 20 септември 1991 г.[3]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. „Φύσκα - Ιερός Ναός Προφήτη Ηλία“. Enjoy Kilkis. Архивирано од изворникот на 2022-05-11. Посетено на 14 март 2018.
  2. „Ταξιδεύοντας με τους ζωγράφους“ (PDF). Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού. Εφορεία Αρχαιοτήτων Κιλκίς. Посетено на 23 јуни 2018.
  3. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ30/6463/127/11-3-1991 - ΦΕΚ 761/Β/20-9-1991“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-05-11. Посетено на 22 октомври 2014.