Црква „Св. Илија“ - Никуљане

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Sv. Ilija - Nikuljane.jpg

Икона на Свети Илија, дело на Јосиф Мажовски. Денес во Галеријата на икони во Куманово.

македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Парохија Старонагоричка
Местоположба

Карта

Координати 42°13′17″N 21°47′06″E / 42.22139° СГШ; 21.78500° ИГД / 42.22139; 21.78500Координати: 42°13′17″N 21°47′06″E / 42.22139° СГШ; 21.78500° ИГД / 42.22139; 21.78500
Место Никуљане
Општина Старо Нагоричане
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Завршено 1900
Архитектонски опис

Св. Илијаправославна црква во кумановското село Никуљане, Општина Старо Нагоричане. Ѝ припаѓа на Кумановско-осоговската епархија на МПЦ - ОА.

Ова е гробишен храм, сместен северозападно над Горното Маало на селото. Изграден е околу 1900 г. врз темелите на средновековна црква[1][2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „с. Никуљане - црква Св. Илија“. Галерија на икони од Кумановскиот крај во црквата Св. Никола, Куманово. Архивирано од изворникот на 2015-09-23. Посетено на 14 април 2014.
  2. Велев, Илија (1990). Преглед на средновековни цркви и манастири во Македонија. Наша Книга. стр. 92.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]