Црква „Св. Илија“ - Луке

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Луке 6.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кривопаланечко
Местоположба
Координати 42°19′28″N 22°16′49″E / 42.32444° N; 22.28028° E / 42.32444; 22.28028Координати: 42°19′28″N 22°16′49″E / 42.32444° N; 22.28028° E / 42.32444; 22.28028
Населено место Луке
Општина Крива Паланка
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — главна селска црква во селото Луке, Кривопаланечко.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа во Средно Маало. Црквата е заедничка за трите села: Луке, Подржи Коњ и Крстов Дол.[2][3]

Историја[уреди | уреди извор]

На црквата била извршена поголема обнова во 1936 година.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 41. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1968). Кривопаланачка област. Белград: Српска академија на науките и уметностите. стр. 260.
  3. Во книгата „Кривопаланачка област“ црквата е погрешно именувана како „Св. Ѓорѓи“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]