Црква „Св. Илија“ - Градско Балдовци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Илија
St. Elijah's Church (Gradsko Baldovci) (2).jpg
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Градско Балдовци
Општина Струмица
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Илија
Изградба 1936
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Св. Илија“христијански храм кој се наоѓа во Градско Балдовци, Општина Струмица.

Денешната црква започнала да се гради во 1936 година, додека следната 1937 година била завршена. Претходно, на местото каде денеска се наоѓа црквата, постоела друга црква, која се претпоставува дека била срушена во времето на османлиските освојувања. По доаѓањето на Османлиите, ова место започнало да се користи како христијански гробишта.

Во текот на годините, христијанскиот храм бил на неколкупати реновирен.

На христијанскиот празник Митровден, во црквата се дава вечера, додека како официјален патрон црквата го слави 2 август, денот посветен на Свети Илија.