Црква „Св. Илија“ - Градец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Градец.jpg

Поглед на црквата од селото

Македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Кочанско
Местоположба
Координати 41°50′56″N 22°30′44″E / 41.84889° N; 22.51222° E / 41.84889; 22.51222Координати: 41°50′56″N 22°30′44″E / 41.84889° N; 22.51222° E / 41.84889; 22.51222
Населено место Градец (Виничко)
Општина Виница
Држава Македонија
Општи податоци
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — главна селска црква во виничкото село Градец. Црквата се наоѓа на источниот крај од селото.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелник за изградба на црквата бил поставен на 30 јули 1997 од страна на митрополитот брегалнички г. Стефан. Црквата била осветена на 19 ноември 2011 година од страна на митрополитот брегалнички г. Иларион.[1] На 2 август 2014 година бил поставен камен-темелник за изградба на камбанарија.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]