Црква „Св. Илија“ - Вешје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Илија

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба

Карта

Координати 41°23′02″N 22°07′52″E / 41.38389° СГШ; 22.13111° ИГД / 41.38389; 22.13111Координати: 41°23′02″N 22°07′52″E / 41.38389° СГШ; 22.13111° ИГД / 41.38389; 22.13111
Место Вешје
Општина Неготино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба XIX век
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Свети Илија — главна селска црква во неготинското село Вешје, Македонија.[1][2]

Црквата се наоѓа надвор од самото село, со срушен покрив и целосно во разрушена состојба.[3] Околу нејзе се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на височинка над селото, до која се пристапува по земјен пат од самото село.

Историја[уреди | уреди извор]

Нема податоци кога точно е подигната црквата, но се претпоставува дека е во втората половина на XIX век.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата претставува трикорабна градба. Има отворени тремови на јужната и западната страна, а од истите тремови има и влезови за во црквата.[2]

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Црквата е целосно фрескоживописана.[2]

Иконостас[уреди | уреди извор]

На парапетната табла од иконостасот има запис на кој пишува „Из руки Глигур Петревич зог/раф/дебрели се/ло/Тресанче 1878“. Овој запис веројатно се однесува на авторството на иконите на иконостасот, а исто така и на фреските во црквата.[2] Според други извори, иконите потекнуваат од 1879 година насликани од Петре Пачаров, ученик на Дичо Зограф.[4]

Иконите од црквата се водат како културно наследство според Националниот конзерваторски центар. По разрушувањето на црквата, иконите биле чувани во старото училиште во селото, а во 2019 година биле преземени од страна на Музејот на град Неготино.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Повардарска епархија - Демиркаписка парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-10-13.
  3. 3,0 3,1 „Музеј на град Неготино“. www.muzejnegotino.mk. Посетено на 2021-10-13.
  4. „Изложба на икони и иконостаси од црквите и манастирите во Општина Неготино | Министерство за Култура“. Посетено на 2021-10-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]