Црква „Св. Илија“ - Баниште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Илија

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Карта

Координати 41°33′22″N 20°32′25″E / 41.55611° СГШ; 20.54028° ИГД / 41.55611; 20.54028Координати: 41°33′22″N 20°32′25″E / 41.55611° СГШ; 20.54028° ИГД / 41.55611; 20.54028
Место Баниште
Општина Дебар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба XIV век
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабна градба

Свети Илија — селска црква во дебарското село Баниште, Македонија.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа високо над селото, во непосредна близина на истоимениот врв (1.354 м.). До нејзе се доаѓа по земјен пат, кој започнува од селото Баниште.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата потекнува од XIV век и денес е руинирана.[3]

Во минатото, кај црквата се одржувале соборите за селската слава Илинден, како и за Источен Петок (Балаклија).[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 35.
  2. 2,0 2,1 Русиќ, Бранислав (1954). Поље Дебарско. Скопје: Филозофски факултет - Скопје. стр. 165.
  3. „archive.ph“. archive.ph. Архивирано од изворникот на 2012-07-29. Посетено на 2022-12-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]