Прејди на содржината

Црква „Св. Илија“ - Аргулица

Координати: 41°49′06.74″N 22°16′48.02″E / 41.8185389° СГШ; 22.2800056° ИГД / 41.8185389; 22.2800056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Илија

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Карбинска
Местоположба

Карта

Координати 41°49′06.74″N 22°16′48.02″E / 41.8185389° СГШ; 22.2800056° ИГД / 41.8185389; 22.2800056
Место Аргулица
Општина Карбинци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 2 август 1998
Архитектонски опис

Свети Илија — главна селска црква во штипското село Аргулица, Македонија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на самото сретсело.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелникот на црквата бил поставен на 2 август 1998 година од страна на тогашниот митрополит Брегалнички г. Стефан.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Карбинска парохија“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Архивирано од изворникот на 2021-02-03. Посетено на 2021-02-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]