Црква „Св. Илија“ - Љубојно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ во село Брајчино 2.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Ресенско
Парохија Подмочанско-љубојнска
Местоположба

Координати 40°53′44″N 21°08′43″E / 40.89556° СГШ; 21.14528° ИГД / 40.89556; 21.14528Координати: 40°53′44″N 21°08′43″E / 40.89556° СГШ; 21.14528° ИГД / 40.89556; 21.14528
Место Љубојно
Општина Ресен
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба XIX век[1]
Архитектонски опис

Свети Илија — селска црква, во преспанското село Љубојно.[2]

Црквата е сместена покрај патот што ги поврзува село Љубојно и село Брајчино.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Љубојно“. ЗРАТ Љубојно. Посетено на 9 септември 2017.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.