Црква „Св. Илија“ - Јабланица (манастирска)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Sv.Ilija Jablanica -- Struga 1.jpg

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Струшко
Парохија Ложанска
Местоположба
Координати 41°19′26″N 20°33′03″E / 41.32389° СГШ; 20.55083° ИГД / 41.32389; 20.55083Координати: 41°19′26″N 20°33′03″E / 41.32389° СГШ; 20.55083° ИГД / 41.32389; 20.55083
Нас. место Јабланица, Струшко
Општина Струга
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Изградба 1954
Архитектонски опис

Свети Илија, попозната како Свети Илија Горни — матична црква на Јабланичкиот манастир во струшкото село Јабланица.[1]

Црквата е сместена е високо во планината на околу 1450 м.н.в. По својата градба и изглед е скромна, но има култно значење не само за жителите на селото Јабланица туку и за жителите на другите Долно-дримколски села. Според некои кажувања црквата е постара од соборната црква меѓутоа заради проблемите што се јавувале во време на Османлиското владеење, морала да биде изгради високо во планината. Помеѓу населението сè уште живеат легендите и преданијата за чудотворната енергија со која зрачи овој простор. Црквта е посветена на пророкот Св. Илија. Се посетува трипати во годината на третиот ден Духовден, Илинден и Празникот Крстова Недела (неделата после Крстовден на 27 септември), чиешто одбележување временски се одвива кон крајот на месецот Септември или почетокот на месецот Октомври. Тогаш во црквата се организира масовен црковен собир на кој присуствуваат и по неколку илјади посетители од околните села и градови. Гостите се послужуваат со традиционалниот ручек од варена зелка и говедско месо.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.