Црква „Св. Илија“ - Ѕвегор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црквата „Св. Илија“ во манастирот крај Ѕвегор (1).jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Делчевско
Парохија Ѕвегорска
Местоположба

Карта

Координати 41°58′36.4″N 22°49′17.8″E / 41.976778° СГШ; 22.821611° ИГД / 41.976778; 22.821611Координати: 41°58′36.4″N 22°49′17.8″E / 41.976778° СГШ; 22.821611° ИГД / 41.976778; 22.821611
Место Ѕвегор
Општина Делчево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 2 август 1990
Завршено 1991
Осветување 15 септември 1991
Архитектонски опис

Свети Илија — манастирска црква на Ѕвегорскиот манастир.

Историја[уреди | уреди извор]

Камен-темелник за изградба на црквата бил поставен на 2 август 1990 година, а истата била изградена следната година и осветена на 15 септември 1991 година од страна на тогашниот Митрополитот Брегалнички г. Стефан.[1]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена од камени блокови обоени во бела боја. Во предниот дел има трем до кој водат неколку мермерни скали. Влезната порта е дрвена и е покриена со метална решетка, а над неа има слика на Свети Илија. Во задниот дел од градбата има полукружна апсида. Црквата во целост е покриена со ќерамиди. Внатрешноста на храмот не е зографисана.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]