Прејди на содржината

Црква „Св. Злата Мегленска“ - Нежилово

Координати: 42°07′35.4″N 22°12′47.3″E / 42.126500° СГШ; 22.213139° ИГД / 42.126500; 22.213139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Света Злата Мегленска
македонска православна црква
Епархија Кумановско-осоговска
Архијерејско намесништво Кумановско-кратовско
Местоположба

Карта

Координати 42°07′35.4″N 22°12′47.3″E / 42.126500° СГШ; 22.213139° ИГД / 42.126500; 22.213139
Место Нежилово (Кратовско)
Општина Кратово
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Злата Мегленска
Архитектонски опис

Света Злата Мегленскацрква во кратовското село Нежилово.[1] Црквата е се наоѓа на самиот планински врв Лисец на 1527 метри надморска висина. На влезната врата стои дека е обновена во 2000 година.

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.