Црква „Св. Еремија“ - Долни Стубол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Еремија

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Втора пробиштипска
Местоположба

Карта

Координати 42°00′0.11″N 22°07′17.17″E / 42.0000306° СГШ; 22.1214361° ИГД / 42.0000306; 22.1214361Координати: 42°00′0.11″N 22°07′17.17″E / 42.0000306° СГШ; 22.1214361° ИГД / 42.0000306; 22.1214361
Место Долни Стубол
Општина Пробиштип
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Еремија
Архитектонски опис

Свети Еремија — главна селска црква на селото Долни Стубол, во Општина Пробиштип.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата се наоѓа на сретсело во селото Долни Стубол.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата била подигната во 1936 година, а била целосно обновена и преосветена во 2003 година од страна на митрополитот Брегалнички г. Агатангел.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 46. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Парохии при храм Света Богородица - Пробиштип“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Архивирано од изворникот на 2022-11-13. Посетено на 2022-11-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]