Црква „Св. Димитриј“ - Царевиќ

Координати: 41°21′25.7″N 21°46′16.4″E / 41.357139° СГШ; 21.771222° ИГД / 41.357139; 21.771222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Плетварско-беловодичка
Местоположба

Карта

Координати 41°21′25.7″N 21°46′16.4″E / 41.357139° СГШ; 21.771222° ИГД / 41.357139; 21.771222
Место Царевиќ
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Димитрија Солунски
Завршено 1899
Архитектонски опис
Архит. тип еднокорабен
Стил преродбенички

Св. Великомаченик Димитријцрква во прилепското село Царевиќ, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Прилепското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Црквата е изградена во 1899 година, што се знае од зачуваниот ферман за нејзината изградба. Претставува еднокорабна градба со полукружен свод и полукружна апсида на исток, однадвор расчленета на пет слепи ниши. На западната страна има женска црква. Олтарниот простор е зографисан со фрески.[1]

Слики[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. . Old Prilep https://www.oldprilep.com/crkva-sveti-dimitrij-carevik/. Посетено на 26 декември 2021. Занемарен непознатиот параметар |заглавие= (help); Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]