Црква „Св. Димитриј“ - Страгово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црква „Св. Димитриј“ - Страгово 1.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Ваташка
Местоположба
Координати 41°19′13″N 22°6′29″E / 41.32028° СГШ; 22.10806° ИГД / 41.32028; 22.10806Координати: 41°19′13″N 22°6′29″E / 41.32028° СГШ; 22.10806° ИГД / 41.32028; 22.10806
Населено место Страгово
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј (понекогаш позната како Свети Димитрија) — гробјанска црква во селото Страгово.[1][2]

Црквата е сместена на самиот влез во селото. Во дворот на црквата се наоѓаат и самите селски гробишта.

Историја[уреди | уреди извор]

Податоци кога е изградена црквата нема.[2]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Таа е обична градба, која нема никакви симболи на верски објект, а внатре нема фрески ниту пак постари икони.[2]

Црквата е во многу лоша состојба.[3]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Цркви во Ваташката парохија“. Повардарска епархија. Посетено на 25 јануари 2017.
  3. „Културно и национално наследство на Кавадарци“. Институт за информатика. Посетено на 25 јануари 2018.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]