Прејди на содржината

Црква „Св. Димитриј“ - Солун (1890)

Координати: 40°38′22.4″N 22°56′21.2″E / 40.639556° СГШ; 22.939222° ИГД / 40.639556; 22.939222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Димитриј
Цртеж на црквата
Карта
40°38′22.4″N 22°56′21.2″E / 40.639556° СГШ; 22.939222° ИГД / 40.639556; 22.939222
МестоСолун
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедБугарска егзархија
Архитектура
Завршена1890
Урната1917
Управа
ЕпархијаСолунска

Свети Димитриј — поранешна црква во градот Солун, Егејска Македонија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена за македонското население во градот, тогаш веќе под врховенството на Бугарската егзархија. Отворена е на 8 мај 1890 г. и се наоѓала во Вардарското Маало, спроти Бурмали-џамијата на улица „Зелефхидон“ бр, 11 (денес улица „Антигониди“). Работела во две [[бондрук|бондручни] градби купени во 1887 и 1889 г. во име на егзархот Јосиф I под изговор дека ќе служат за кожарски склад. Потоа во зградите била сместена црквата и основно училиште. Од 1906 г. фигурира во османските дефтери како „бугарска црква“ на улица „Дикили Таш“.

Изгорела во Солунскиот пожар од 1917 г.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Българската общност. Църкви“. Солун и българите: история, памет, съвремие. Посетено на 12 декември 2017.