Црква „Св. Димитриј“ - Седларци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Црква „Св. Димитриј“
St. Demetrius Church (Sedlarci) (1).jpg
Македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба
Населено место Седларци
Општина Василево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Изградба 20 век
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Црквата „Св. Димитриј“христијански храм кој се наоѓа во селото Седларци, Општина Василево.

Црквата била изградена во средината на 20 век а за поседен пат реновирена во 2012 година која реконструкцијата опфатила замена на кровот и ќерамидите, како и доградба на трем за потребите на христијанските верски обреди.

Галерија[уреди | уреди извор]