Црква „Св. Димитриј“ - Преод

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Црква „Св. Димитриј“ - Преод 7.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Втора светиниколска
Местоположба

Координати 41°52′24.9″N 21°51′13.2″E / 41.873583° СГШ; 21.853667° ИГД / 41.873583; 21.853667Координати: 41°52′24.9″N 21°51′13.2″E / 41.873583° СГШ; 21.853667° ИГД / 41.873583; 21.853667
Место Преод
Општина Свети Николе
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитрија Солунски
Завршено 1871
Живопис Коста Зограф
Архитектонски опис

Свети Димитриј — главна селска црква во селото Преод.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена во крајниот јужен дел од селото, во предел со обрасната шума.

Историја[уреди | уреди извор]

Не е познато кога црквата била изградена и од кого е осветена, но на рамката од нишата над влезната врата е испишана 1871 година. Според други извори, црквата била обновена во 1877 година.[2] На северната страна е запишанодека храмот бил реновиран во 1999 година. Иконите и фрескоживописот биле изработени исто така во 1871 година од страна на Коста Зограф и непознати мајстори најверојатно од кратовска тајфа.[3]

Архитектура[уреди | уреди извор]

Градбата на црквата има правоаголна основа со полукружна апсида на источната стана. На западната страна има припрата којашто води до главната влезна врата. Над главниот влез има празна ниша на чијашто рамка веројатно е запишана годината на изградба на црквата. Храмот има и спореден влез којшто се наоѓа на северната страна. На северната и јужната страна има по еден правоаголен прозорец со решеткава преграда. Објектот во целост е обоен во бела боја и е покриен со кров од ќерамиди.

Дворот на црквата е ограден со камена ограда и во него се сместени помошен објект и селските гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 27. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован (1964). Овчепољска Котлина. Загреб: Југословенска академија на науките и уметностите. стр. 676.
  3. Светиниколски парохии“. Брегалничка епархија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]